İSTEK Vakfı’nın tarihçesinden kısaca bahseder misiniz?

1985 yılında Sayın Bedrettin Dalan tarafından kurulan İSTEK Vakfı, Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda, çağdaş ve girişimci nesiller yetiştirmektedir. Bugün Anaokulundan Üniversiteye uzanan bir eğitim zincirine sahip kurumumuz 20 Anaokulu, 20 İlkokul, 20 Ortaokul, 19 Anadolu Lisesi, 16 Fen Lisesi ve Yeditepe Üniversitesi ile ülkemizin geleceğinde söz sahibidir.

Neden İSTEK Okulları’nı seçmeliyiz?

İSTEK Okullarının temel hedefi öğrencilerin seçtikleri alanlarda başarılı, öncü ve yaratıcı olabilmeleri için gerekli disiplin, yetkinlik ve özgüven seviyelerinin geliştirilmesidir. Eğitim-öğretim etkinliğini sadece akademik başarıdan ibaret görmeyen çok yönlü bir anlayışla öğrencilerin okul ortamında kazandıkları bilgi ve deneyimleri hayatlarının her alanında kullanmaları hedeflenir.

Okullarımızda ulusal sınavlara hazırlık çalışmalarına özel önem verilir ve ölçme-değerlendirme kriterlerimiz sürekli güncellenerek geliştirilir. Sınavlara giren öğrenciler arasında başarı ve yerleşme oranı yüksektir.

İSTEK Okulları kuruluşundan bu yana misyonundan taviz vermeden Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, cumhuriyet değerlerine sahip çıkan eğitim çizgisini sürdürmektedir.

İSTEK Okulları yüksek burs olanakları ile tercih edilen okullardan biridir.

Okullarınızın yabancı dil politikası nedir?

İSTEK Okullarında anaokulundan lise son sınıfa kadar yoğun bir İngilizce programı yürütülür. Hedefimiz yaş düzeyleriyle paralel olarak öğrencilerin dilin dört becerisini (okuma, dinleme, yazma, konuşma) etkin şekilde kullanabilmeleri, yazılı ve sözlü olarak kendilerini ana dillerinde olduğu gibi ifade edebilmelerini sağlamaktır. Müfredat programları her seviyede Diller İçin Avrupa Ortak Öneriler Çerçevesi (Common European Framework - CEF) programı çerçevesinde tasarlanmakta ve uygulanmaktadır. Öğrencilerimiz akademik çalışmaların yanı sıra uluslararası Cambridge ESOL, DELE, Fit in Deutsch, IELTS, TOEFL, Trinity gibi sınavlara da hazırlık çalışmaları yapmaktadır.

Yabancı dillerin hakim olduğu bir öğrenme ortamının bulunduğu İSTEK Okullarında öğrenciler yabancı dilleri sadece zorunlu bir ders olarak öğrenmez, bir iletişim aracı günlük hayatın her alanında kullanır. Ayrıca farklı kampüslerimizde ikinci yabancı dil olarak Almanca, İspanyolca, Fransızca ve İtalyanca okutulmaktadır.

Crossroads Programı

Yabancı dillerin hakim olduğu bir öğrenme ortamının bulunduğu İSTEK Okullarında öğrenciler yabancı dilleri sadece zorunlu bir ders olarak öğrenmez, bir iletişim aracı günlük hayatın her alanında kullanır. Okullarımızdaki ders programları öğrencilerimizin İngilizceyi her ortamda konuşabilmelerini sağlamak amacıyla eşzamanlı olarak iki dilde yürütülür.

Crossroads Programı anaokulu 5 ve 6 yaş grupları ile ilkokul 1. sınıflara uygulanmaktadır. Öğrencilerimiz haftada 24 saat Türk ve yabancı İngilizce öğretmenleri ile birlikte olarak okul yaşamının her anında İngilizceyi kullanma şansı yakalar. Crossroads Programı sadece bir yabancı dil programı değildir. Öğrencilerimize etkili ve özgüvenli iletişim kurmayı da öğreterek gelecekteki profesyonel yaşantılarına önemli bir katkıda bulunur.

Anaokulunda İngilizce görsel okuma da Crossroads programına dahildir. Okuma-yazma çalışmaları ise Türkçe olarak sınıf öğretmenleri tarafından yürütülür. İlkokul 1. sınıfta ise hayat bilgisi, matematik, oyun ve fiziksel etkinlik derslerini sınıf öğretmenleri ve İngilizce öğretmenleri birlikte işler. Ayrıca öğrencilerimiz kahvaltı, öğle yemeği, oyun ve bahçe zamanı gibi rutinlerde esnasında da İngilizceyi kullanma olanağına sahiptir.

Okullarınıza başvuru koşulları nelerdir?

Anaokullarımıza ön görüşme ile; ilköğretim okullarımızın 1, 2, 3 ve 4. sınıflarına ön değerlendirme ile başvuru sırasına göre; ortaokullarımızın 5, 6, 7. ve 8. sınıflarına İSTEK Kabul Sınavı ile; Anadolu Liselerimizin hazırlık sınıflarına MEB LGS puanı ve İSTEK Kabul Sınavı ile, ara sınıflara ise ön görüşme sonrası yapılacak İSTEK Kabul Sınavı ile; Fen Liselerimize MEB LGS puanı ile öğrenci alınmaktadır.

Tüm kampüsleriniz fiziki ve akademik olarak aynı özelliklere sahip mi? Öğrencilere kampüs içinde ve çevresinde güvenli bir ortam sağlanıyor mu?

Okullarımızın güvenliği ileri teknolojilerle desteklenir ve alanında uzman personel tarafından sağlanır. Tüm kampüslerimizde gündüz ve gece güvenliğini sağlayan Özel Güvenlik Birimleri (ÖGB) yer alır. Okullarımızda yüksek güvenlik standartlarına uygun güçlü bir teknik donanım kullanılır. Tüm giriş çıkışlar bilgisayar ortamında kaydedilir. Kampüslerimiz ve çevreleri dahili ve harici güvenlik kameraları ile izlenerek tüm gün görüntü kontrolü ve kaydı yapılır.

Okullarınızda doktor, hemşire ve yeterli sağlık donanımı var mı?

Öğrencilerimizin sağlığı tüm okullarımızda dikkatle izlenir, fiziksel gelişim ve sağlık durumlarıyla ilgili her türlü bilgi kayıt altına alınır. Tüm okullarımızda acil durumda ilk müdahaleyi yapabilecek şekilde donatılmış revirler bulunur. Sağlık birimimizde çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı doktorumuz ve okul hemşireleri görev yapar.

Sosyal olanaklarınız nelerdir?

İSTEK Okulları açık ve kapalı spor alanları, yarı olimpik yüzme havuzları, donanımlı laboratuvarları, zengin kütüphaneleri ve eğitim teknolojisinin son yeniliklerine göre donatılmış çağdaş eğitim alanlarıyla güvenli ve mutlu kampüs ortamlarına sahiptir.

İSTEK Okulları’nda her yaş seviyesinden öğrencimizin ilgi ve yeteneklerine uygun olarak seçebilecekleri 100’den fazla öğrenci kulübü bulunmaktadır. Öğrencilerimiz zengin kültür, sanat ve spor etkinliklerinin yanı sıra yıl boyunca sosyal sorumluluk ve çevre projelerinde de aktif olarak yer alırlar.

İş hayatında sağladığınız avantajlar nelerdir?

İSTEK Okulları Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü lise öğrencilerimize yönelik olarak yıl boyunca “Kariyer Günleri” etkinlikleri ve Türkiye’nin seçkin üniversitelerine ziyaretler düzenlemektedir. Böylece öğrencilerimizin lise hayatları esnasında girmek istedikleri üniversite ve bölümü belirleyebilmesi, yapmak istedikleri meslek konusunda bir vizyona sahip olabilmesi ve kariyerlerini planlayabilmesi sağlanmaktadır.

Hayat başarısını esas alan bir eğitim sistemini benimseyen İSTEK Okulları’ndan mezun olan öğrenciler edindikleri özgüven, disiplin, yetkinlik ve sonuca ulaşmayı hedefleyen araştırmacı bakış açısını iş hayatlarına taşırlar. Dolayısıyla kendisiyle barışık, üretken, çok yönlü, sanatsal beğeni ve estetik anlayış gelişkin gençler sadece iş hayatında değil sosyal hayatta da başarılı olabilmektedir.

Köklü bir eğitim kurumunda okumanın avantajları nelerdir?

İSTEK Okulları her biri aynı eğitim anlayışı, aynı hizmet kalitesi ve ortak fiziki özelliklere sahip kampüsleri ile eğitim sektöründeki öncü ve örnek kimliğini 36 yıldır korumaktadır. Kuruluşundan bu yana Atatürk ilke ve devrimlerine bağlılığını sürdüren, eğitim yaklaşımını sürekli geliştirerek yeniliklerin takipçisi olan İSTEK Okulları bu özellikleriyle güven uyandırmakta ve tercih edilmektedir.